DUREŃW durnia najlepiej gra sie w cztery osoby. Każdy z graczy otrzymuje sześć kart a reszta leży na osobnym stosie. Gracze następnie dobierają karty ze stosu w miarę ich wyrzucania. Gra zaczyna się od dorzucania kart przeciwnikowi a ten musi się przed dorzucaniem bronić. Chodzi to o dobrą zabawę, jednak czasami między graczami może dojść do ostrzejszej potyczki słownej. Cel jest taki aby pozbyć się wszystkich swoich kart. Wyrzucanie kart rozpoczyna się od najniższej karty. Wtedy raczej pewne jest, że inne osoby położą to co i my posiadamy. Następnie możemy kłaść te karty, które znajdują się na stole. Przykładowo jeżeli na stole mamy 7 i 10 możemy położyć te karty.

W przypadku obrony najlepszym rozwiązaniem jest dawanie tych samych kart, które daje atakujący. Uniemożliwia się w ten sposób dorzucanie kart innym graczom. Gracze, którzy pozbyli się wszystkich swoich kart mają spokój jednak osoba, której zostały karty dostaje jeden punkt. Zawodnicy ustalają wcześniej limit punktów do zakończenia gry. Najczęściej jest to 3, ale oczywiście można grać dowoli.

Grający w durnia często dogadują się między sobą i bronią wzajemnie swojego położenia. Kładą te same karty i pozwalają na wzajemne parcie dalej. Zawodnicy grają tak, aby na koniec zawodnik mający jedną kartę mógł nią pobić inne.Te i inne sztuczki powodują, że zawodnicy w zasadzie dobierają się w nieoficjalne teamy.