BAŚKABaśka to gra bardzo popularna na Kaszubach i w okolicach . Gra ma swoją bogatą tradycję w tamtych rejonach. Kaszubi grają w baśkę od ponad stu lat i gra ta przeważa nad wszystkimi innymi grami. Poker czy baccarat nie mają z nią w tej okolicy żadnych szans. Tuż za baśką plasuje się skat-znana gra na Śląsku, od którego baśka zaczerpnęła pewne zapożyczenia.

Kaszubi grywają w baśkę przy każdej możliwej okazji. Podczas spotkań rodzinnych, towarzyskich a bywało i tak, że grywały w nią zupełnie obce sobie osoby znajdujące się w tym samym miejscu np w poczekalniach czy pociągach. Talię do baśki no si przy sobie bardzo wiele osób. Są gotowe do gry praktycznie w każdym momencie. Gra jest tak popularna, że odbywają się poświęcone jej turnieje. Przyciągają one bardzo dużo ludzi wśród których pojawiają się nawet takie osobistości jak Donald Tusk.Festyny są bardzo huczne i trwają do białego rana.

Do gry w baśkę potrzeba czterech zawodników, którzy dostają po cztery karty. Tylko tyle ponieważ talia w tej grze wynosi zaledwie 16 kart. Liczba jest tak ograniczona ponieważ gra ma być szybka, dynamiczna i emocjonująca. W skład rozdania wchodzą dwie zasadnicze fazy: faza licytacji oraz rozgrywki. W fazie pierwszej zawodnicy ustalają podział na tak zwanych młodych i starych oraz to w jaki rodzaj baśki grają. Rodzaje gry to: zwyczajna, wesele, cicha, Grand, Zollo, Grand Doux lub Zollo Doux. Następnie przechodzi się do fazy drugiej czyli rozgrywki.

To, że gra jest niezwykle emocjonująca nie zaskakuje nikogo kto miał z nią do czynienia. Krzyki, wrzaski, radość, ale i nerwy i uderzenia w stół. Rozgrywki są wesołe dlatego gra mimo swoejgo wieku nie znika z mapy rozrywek na kaszubach.